::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

» Ludzie Regionu
« Wstecz Bożena Hanna Giedych

Bożena Hanna Giedych

Maria Ulicka

Świat tkanin Bożeny Giedych jest wizją sztuki współczesnej i najdawniejszej, pięknej i intrygującej, duchowej i materialnej, jest światem wiecznie tkanym przez Ariadnę dla współczesnego Tezeusza - tak pisał o twórczości Bożeny kilkanaście lat temu Bogdan Jankowski w katalogu do jej wystawy w Galerii Sztuki Domu Wojska Polskiego w Warszawie. Bożena uprawia malarstwo, grafikę i rysunek oraz tkaninę unikatową. W tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia pracy twórczej.

Urodziła się w urokliwym Rypinie na Ziemi Dobrzyńskiej, tam też skończyła liceum ogólnokształcące. Potem były studia na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego i Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, a następnie - praca pedagogiczna - nauczanie przedmiotów artystycznych w szkołach średnich i Studium Nauczycielskim w Wałczu, a od 1974 roku - w Studium Nauczycielskim i Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Ale kontaktów z Rypinem nie zerwała. Jeździ tam często wraz z mężem architektem, na 650-lecie Rypina wydali wspólnie album "Rypin w grafice Bożeny i Juliana Giedychów" i szczyci się tym, że - oprócz odznak za zasługi w rozwoju Koszalina i województwa koszalińskiego - posiada też podobną odznakę od władz swojego rodzinnego miasta. - O Rypinie mogę opowiadać bardzo długo - śmieje się Bożena - choć to niewielkie miasteczko. Rozciąga się na siedmiu wzgórzach, ma gotycki kościół z XIV wieku i rzeczkę Rypinicę, która wpada do Drwęcy, a Drwęca - do Wisły. A kolorystykę kilku rypińskich domów - opracowałam z okazji jubileuszu miasta.

Bożena była jedną z inicjatorek powstania Wojewódzkiego Koła Nauczycieli Plastyków, funkcjonującego pod patronatem ZNP aż do rozwiązania województwa koszalińskiego. Najpierw była sekretarzem Zarządu Koła, a później - jego prezesem. Koło to, skupiające pedagogów krzewiących kulturę plastyczną, podejmowało różnorodne działania na rzecz uzdolnionych nauczycieli i uczniów, między innymi - kilkakrotnie, wraz z ZNP, zorganizowało Biennale Twórczości Nauczycielskiej pn. "Zabytki Ziemi Koszalińskiej". Od 1991 roku - Bożena aktywnie działa w Koszalińsko-Słupskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1998 roku do dzisiaj - pełni w Zarządzie Okręgu funkcję skarbnika . Zarząd Okręgu jest organizatorem plenerów w Osiekach, międzynarodowej wymiany wystaw plastycznych pomiędzy miastami partnerskimi pod ogólną nazwą "Sztuka łączy", wielu wystaw w Koszalinie i innych miastach w Polsce, w tym - corocznej wystawy podsumowującej dokonania środowiska pn. "Postawy Roku".

Bożena brała udział już w ponad stu wystawach zbiorowych - polskich i zagranicznych oraz w licznych plenerach, miała także dwadzieścia pięć wystaw indywidualnych. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, między innymi - II nagrodę w Okręgowym Konkursie Malarskim w Koszalinie (1984), główną nagrodę za tkaninę "Powstanie" w I Biennale Sztuk Plastycznych "ARS' 91" w Warszawie, wyróżnienia CBWA "Zachęta" w Warszawie (1985 i 1988), wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Lublinie (1996), nagrody Prezydenta Koszalina i Wojewody Koszalińskiego. Dwa razy otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Spośród licznych odznaczeń, oprócz wymienionych już Odznak Honorowych za zasługi dla Koszalina, Rypina i województwa koszalińskiego, szczególnie sobie ceni Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz Złotą Odznakę ZNP. Jej prace znajdują się w licznych muzeach i galeriach, między innymi - w Warszawie, Lublinie, Rypinie, Berlinie, Watykanie, na Krymie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Mimo tego, że jest już na pedagogicznej emeryturze - zupełnie się nie nudzi. Tworzenie, szczególnie tkanin, wymaga dużo czasu - opowiada - sporo działam w ZPAP, a niemal każdą wolną chwilę spędzam w pociągu lub w samochodzie, żeby dojechać do Warszawy do moich ukochanych córek i wnuczek - prawie pięcioletniej Marysi oraz półtorarocznych bliźniaczek - Zosi i Ani. I zaraz pokazuje albumy ze zdjęciami ślicznych dziewczynek z kręconymi włoskami.

Trzydziestopięciolecie pracy twórczej Bożeny zbiega się z trzydziestoleciem jej pobytu w Koszalinie. Jubileusz artystyczny rozpoczęła w maju wystawą w Neubrandenburgu, w której - oprócz niej - uczestniczyło czworo artystów z tego miasta oraz jeden - z Gladsaxe w Danii. Kontynuacją jej jubileuszu będą dwie równoległe wystawy w sierpniu w Koszalinie. W Galerii Ratusz w Urzędzie Miejskim zaprezentowane zostaną tkaniny Bożeny, a w galerii PKO BP S.A. I Oddział CENTRUM przy ul. Młyńskiej - akwarele i rysunki.

Wstęp do pięknego katalogu jej tkanin wydanego z okazji jubileuszu Lucjan Hanak zatytułował "Pomorska Ariadna - Bożena Hanna Giedych", a charakteryzując jej twórczość napisał m.in.: Misterne dzieła skomponowane z osnowy, nici i wątków, różnorodnymi splotami scalają określone i abstrakcyjne tematy. I dalej: Unikatowość, reliefowość, przedstawiająca lub abstrakcyjna narracja, a także gra barw są stale obecnymi składnikami sztuki Bożeny Hanny Giedych. Jej prace powstające z zależności projektu i dzieła wykreowanego przez labirynt włókien, dają wyobrażenie o polskiej tkaninie artystycznej.

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586271
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia