::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

» Ludzie Regionu
« Wstecz Bogdan Gutkowski

Bogdan Gutkowski

Maria Ulicka

Koszalinianin z wyboru. Ukończył Wydział chemiczny Politechniki Gdańskiej i od lat zawodowo zajmuje się ochroną środowiska. Przedsiębiorca, a przy tym - propagator, menedżer, animator i sponsor kultury. Od grudnia 2002 roku - prezes Stowarzyszenia Teatr Propozycji "Dialog".

Rodzice Bogdana mieszkali przed wojną w Warszawie. Ojciec był lekarzem, mama - psychologiem. Po Powstaniu Warszawskim i perturbacjach wojennych znaleźli się w Gdańsku - Wrzeszczu. Tutaj, w 1954 roku urodził się Bogdan - "wydanie czwarte, poprawione i uzupełnione" - jak mawiała mama, miał już bowiem starszego brata i dwie siostry. Ukończył IX, bardzo znane w Gdańsku Wrzeszczu Liceum Ogólnokształcące i w 1979 roku obronił pracę magisterską na Politechnice Gdańskiej ( w czasie studiów zdążył jeszcze "zaliczyć" dwa lata fizyki ).
Dziesięć lat był pracownikiem naukowym politechniki, publikował, zdobywał patenty, zdążył nawet napisać doktorat, który wrzucił do szuflady i nie obronił go ( To była czysta teoria - mówi - a ja chciałem działać praktycznie ). W 1989 roku założył własną firmę - Agencję Ochrony Środowiska, a w 1994 - sprowadził się wraz z żoną Mają do Koszalina, gdzie prężnie działał już oddział firmy. Oddział koszaliński był tak dobry - opowiada o powodach swojego przyjazdu do Koszalina - że należało jeszcze go wzmocnić i pracować dla całego Środkowego Pomorza. A poza tym - tutaj od wielu lat mieszkała moja starsza siostra Małgosia, do której często przyjeżdżałem.
Podczas studiów interesował się filmem, był nawet członkiem Klubu Filmowego, w którym kręcono krótkie filmy amatorskie według własnych scenariuszy. Napisał scenariusz o młodej kobiecie, która opiekuje się osobą niepełnosprawną i do tej roli bardzo mu pasowała dziewczyna, którą znał z widzenia, ponieważ mieszkała dwie ulice dalej. 23 czerwca 1978 roku zadzwonił do niej, spotkali się w herbaciarni "Newska", a potem - zrobił jej kilka próbnych zdjęć. Filmu nie zrobiłem, ale mam żonę - śmieje się Bogdan, bo już w lutym 1979 roku zostali małżeństwem. Dzisiaj mają dwie córki - dwudziestotrzyletnią Magdę i czternastoletnią Asię.
Kiedy zapytałam Bogdana o genezę jego zainteresowań kulturalnych, powiedział: wiesz, to się zaczęło jeszcze w liceum, kiedy zafascynowała mnie literatura iberoamerykańska. Również jeszcze będąc uczniem przyjechałem do Koszalina, do siostry Małgosi i w Klubie MPiK-u obejrzałem koncert Wojciecha Młynarskiego z towarzyszeniem trio jazzowego z Adamem Matyszkowiczem (dziś Makowiczem), Jackiem Ostaszewskim i Czesławem Małym Bartkowskim. Od tamtej chwili datują się moje zainteresowanie jazzem. A kiedy w 1997 roku mama, już bardzo chora leżała w szpitalu, przekazała mi rodzinny obraz Stanisława Bagieńskiego "Husaria na wsi". I od odnowienia, odrestaurowania tego obrazu zaczęła się moja przygoda z malarstwem. Wiele przeczytałam, zebrałem mnóstwo albumów, poznałam dużo ludzi malujących lub propagujących malarstwo, w tym - Wojciecha Fibaka. I chyba dlatego narodził mi się pomysł przygotowywania i wydawania książek o koszalińskich artystach.
Swoją działalność w zakresie kreowania wydarzeń kulturalnych i promowania kultury rozpoczął w sezonie 1999/2000 - od zaprojektowania i zorganizowania dziesięciu koncertów
czołowych grup jazzowych poprzez Bałtycki Klub Jazzowy, w którym był członkiem zarządu. Los chyba zrządził, że odbywały się one w siedzibie Teatru Propozycji "Dialog", tak bliskiej dziś Bogdanowi. W 1999 roku był także sponsorem pleneru malarskiego w Darłówku i - założył własną Agencję Wydawniczą "Millennium".
Od tego czasu - nastąpiło wiele ważnych dla Bogdana oraz dla koszalińskich ( i nie tylko) artystów i odbiorców wydarzeń. Bogdan Gutkowski wydał już sporo książek i albumów: album "Najwybitniejsi twórcy i artyści Koszalina 1945-2000", katalog wystawy prac Ryszarda Siennickiego w koszalińskim muzeum, album fotograficzny Zdzisława Pacholskiego "Koszalin 1901 - 2000", album "RYSZARD LECH. Ziemia Koszalińska i Słupska w grafice. Karykatury", prozę "Cigi de Montbazon" Anatola Ulmana i "Ząb mądrości" Andrzeja Turczyńskiego, poezje : "Jego omnipotencja" Halszki Olsińskiej, "Zbawcy i zabawcy" Henryka Liwora-Piotrowskiego i "Słucham" ks. Henryka Romanika. Najnowszym "dzieckiem" Bogdana, wydanym na przełomie 2002 i 2003 roku, jest zbiór opowiadań Mariana Pankowskiego "Złoto żałobne".
Bogdan nie tylko wydaje książki, ale też - promuje je w bardzo różnorodny sposób. Są to często nie tylko tradycyjne spotkania z twórcami i krytykami. Na przykład - z okazji wydania albumu "Najwybitniejsi twórcy i artyści Koszalina 1945-2000" zorganizował koncert promocyjny z udziałem Macieja Niesiołowskiego i Koszalińskiej Filharmonii, z okazji wydania albumu prac Ryszarda Lecha - wystawy dzieł artysty odbyły się w Koszalinie, Sławnie, Słupsku, Kołobrzegu, Darłowie i Połczynie-Zdroju, wiersze Henryka Romanika recytował w Galerii Radia Koszalin Ignacy Gogolewski, a fragmenty opowiadań Mariana Pankowskiego - mówił w warszawskiej kawiarni "Czytelnika" Jerzy Litwin. Za swoją działalność wydawniczą i promotorską Bogdan został wyróżniony w 2002 roku nagrodą firmy "Allianz" - "Koszalińska Nike".
W końcu 2003 roku - rozpoczęła się jeszcze jedna, nowa karta w bogatej działalności Bogdana: został prezesem Stowarzyszenia Teatr Propozycji "Dialog". Znając dobrze ponad czterdziestoletnią historię i specyfikę "Dialogu" dobrze widział, że podejmuje się niełatwego zadania. Ale - zgodził się i już bardzo widoczne są efekty jego zamierzeń. Zmieniło się wnętrze sali widowiskowej, przybyło stolików, obniżona została niewygodna dotychczas scena. Bardzo często oglądać można zarówno zespoły "dialogowców" jak i gości spoza "Dialogu" i Koszalina. W cyklu "Scena muzyczna - piosenka literacka" obejrzeliśmy między innymi Magdę Turowską-"Cytrynę" i Katarzynę Ulicką-Pydę. Spotkaliśmy się z ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem, a w cyklu "Dialogi o kulturze" - z ministrem kultury Waldemarem Dąbrowskim, Krzysztofem Teodorem Toeplitzem, profesorem Jerzym Bralczykiem… I jest jeszcze wiele planów, w tym - w czerwcu 2004 roku - obchody czterdziestopięciolecia "Dialogu".
Kiedy w rozmowie zaczynamy dotykać planów i marzeń - Bogdan Gutkowski, jak na przedsiębiorcę i menedżera przystało, najpierw porusza prozaiczne, ale jakże ważne sprawy dnia codziennego "Dialogu": musimy doprowadzić do tego, żeby problemy finansowe nie spędzały nam snu z oczu oraz żeby mieć małe, ale sprawne biuro zapewniające dobrą obsługę organizacyjną naszych przedsięwzięć. A w przyszłości - nie wstydzę się tego powiedzieć - chciałbym, żeby "Dialog" stał się miejscem kultowym w bardzo pozytywnym rozumieniu tego słowa, miejscem, gdzie chce się często przychodzić, żeby obejrzeć naprawdę dobry spektakl, kameralny koncert, no i - oczywiście - porozmawiać o kulturze i sztuce...


nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586271
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia