::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

Narada i posiedzenie Prezydium Zarządu Powiatowego
Wtorek 8 Kwiecień 2014

Na terenie obiektu Polsko - Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym Komenda Powiatowa PSP w Gryfinie zorganizowała naradę służbową z komendantami gminnymi oraz prezesami jednostek OSP. Spotkanie zorganizowano, mając na uwadze nadzór nad właściwą realizacją zadań przez podległe jednostki OSP, wynikający z zapisów Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG.
W naradzie udział wzięli: Komendant Powiatowy PSP w Gryfinie - bryg. Jacek Rudziński wraz z funkcjonariuszami pionu operacyjnego oraz v-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Szczecinie - dh Lech Szymanowicz i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gryfinie - dh Bronisław Tessar.
W trakcie narady zostały omówione następujące zagadnienia: Statystyka zdarzeń za rok 2013, Cele wydatkowania dotacji budżetowej dla zapewnienia gotowości bojowej jednostek OSP działających w ramach KSRG, Zasady rozliczania dotacji budżetowych przez jednostki OSP, Plan szkolenia członków OSP w roku 2014 r., Organizacja zawodów sportowo - pożarniczych jednostek OSP, Plan sieci jednostek KSRG, Zasady postępowania jednostek ochrony przeciwpożarowej w związku ze zdarzeniami na drogach, Dokumentacja kierowcy i pojazdu w jednostce OSP, Zasady organizacji łączności na potrzeby działań ratowniczo - gaśniczych, Prezentacja zakupionego sprzętu na zawody OSP oraz Plan zakupu sprzętu na zawody MDP.
Na terenie powiatu gryfińskiego istnieje 45 jednostek OSP, z czego 15 działa w KSRG.
W 2013 roku na terenie powiatu odnotowano łącznie 811 zdarzeń. Klasyfikuje to powiat na dziewiątym miejscu w województwie zachodniopomorskim pod względem ilości zdarzeń.
Porównując ilość interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu gryfińskiego, które odnotowano w 2013 r. z rokiem poprzednim wynika, że łączna ilość zdarzeń zmniejszyła się o 51 co stanowi spadek w stosunku do roku poprzedniego o 6 %. Uwzględniając ostatnie dziesięciolecie był to rok, w którym było najmniej zdarzeń. W minionym roku odnotowano spadek zarówno pożarów jak i miejscowych zagrożeń, natomiast wzrosła ilość alarmów fałszywych.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły w akcjach ratowniczych przy likwidacji miejscowych zagrożeń. W przypadku tych zdarzeń nastąpił wzrost związany z huraganami i silnymi wiatrami oraz z gwałtownymi opadami atmosferycznymi. Przykładowo, w wyniku przechodzącego przez nasz kraj orkanu Ksawery od godzin wieczornych dnia 05.12.2013 do rana dnia 07.12.2013 odnotowano łącznie 35 interwencji. W pozostałych grupach odnotowano widoczny spadek ilości zdarzeń, przy czym największy spadek odnotowano w grupie przyczyn: uszkodzenia sieci instalacji przemysłowych, doprowadzających lub odprowadzających media komunalne, wady urządzeń mechanicznych oraz nietypowe zachowanie się zwierząt i owadów stwarzających zagrożenie.
Większość zdarzeń miała miejsce na terenie gminy Gryfino. W dalszej kolejności były to gminy Chojna i Widuchowa. Łącznie w tych trzech gminach odnotowano ponad 65 % zdarzeń. Wpływ na to ma duża gęstość zaludnienia oraz szersza gama występujących zagrożeń, w tym związanych m. in. z większym natężeniem w ruchu drogowym, ruchem turystycznym, występowaniem zakładów stosujących technologie oraz materiały stwarzające określone zagrożenia pożarowe.
W poszczególnych gminach powiatu gryfińskiego w 2013 roku miała miejsce następująca ilość zdarzeń: Gryfino – 348, Chojna – 134, Widuchowa – 62, Trzcińsko Zdrój – 55, Banie – 55, Stare Czarnowo – 49, Mieszkowice – 44, Cedynia – 43 i Moryń – 21.
Istotne znaczenie w działaniach ratowniczych odgrywają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Wyjeżdżały one do zdarzeń łącznie 661 razy Należy zaznaczyć, że niezwykle istotne znaczenie mają tu jednostki OSP, które należą do KSRG. Jednostki te uczestniczyły w 509 zdarzeniach, prowadząc również działania na terenie gmin sąsiednich jak i po za terenem naszego powiatu.
W działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych w 2013 roku na terenie powiatu brało udział:
W gaszeniu pożarów ogółem 635 zastępów i 3054 osób, w tym: 196 zastępów i 735 strażaków z JRG PSP, 325 zastępów i 1630 strażaków z OSP w KSRG, 113 zastępów i 604 strażaków z OSP spoza KSRG.
W likwidacji miejscowych zagrożeń ogółem 406 zastępy i 1776 osób, w tym: 170 zastępów i 697 strażaków z JRG PSP, 186 zastępów i 843 strażaków z OSP w KSRG, 48 zastępów i 229 strażaków z OSP spoza KSRG.
Wyraźnie wzrosła ilości ofiar śmiertelnych podczas prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych związanych z miejscowymi zagrożeniami. Zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym w zdecydowanej większości dotyczą wypadków drogowych. W roku 2012 było ich 7, a w 2013 – 8. Rannych zostało w 2012r. – 98, a w 2013r. – 81 osób.
W wielu zdarzeniach uczestniczą przedstawiciele innych służb i podmiotów. Bez ich wsparcia osiągnięcie zamierzonych celów w części zdarzeń byłoby znacznie utrudnione. Najczęściej są to Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Pomoc z ich strony przyczyniała się do skuteczniejszego prowadzenia działań ratowniczych i minimalizowania ewentualnych strat. Straty powstałe w wyniku zdarzeń oszacowano ogółem na ponad 9,4 miliona zł. Wartość uratowanego mienia oszacowano na prawie 114 milionów zł.
Najwięcej problemów stwarza strażakom ochotnikom dokonywanie zakupów sprzętu i umundurowania połączone z dotacjami. Problemy te wyjaśniał dyrektor Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Szczecinie – dh Tadeusz Szczepański.
Na zakończenie narady wręczono decyzje o włączeniu do systemu KRS jednostkom OSP w Krajniku Dolnym i w Osinowie Dolnym.
Równolegle z naradą odbywało się posiedzenie Prezydium Zarządu Powiatowego OSP RP w Gryfinie. Podjęto uchwały w sprawach: Zatwierdzenia Bilansu oraz rachunku zysków i strat za 2013 rok, który zamykał się kwotą na plusie w wysokości 10.930 zł, Zrzeczenia się 5% środków zebranych w ramach akcji „1% podatku dla Związku OSP RP” na rzecz jednostek wskazanych przez podatników, Przyznania 40 odznak „Strażak Wzorowy”, Sposobu i terminów składania wniosków o odznaczenia ZOSP RP oraz przyznanych limitów odznaczeń, a także w sprawie Ustalenia i przyjęcia do realizacji kalendarza imprez programowych Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gryfinie na 2014 rok. Ponadto ustalono zasady: Organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, Organizacji i zakupu sprzętu niezbędnego do zawodów sportowo – pożarniczych OSP i MDP wg regulaminu CTiF. Zakupy te, w ilości dwóch kompletów mają zostać zrealizowane ze wspólnych środków gmin i unijnych. Zobowiązali się do tego burmistrzowie gmin będący jednocześnie strażakami ochotnikami. Omówiono tematy związane z: organizacją uroczystości powiatowych obchodów Dnia Strażaka 2014, propozycji wyboru nowego kapelana powiatowego strażaków oraz wytypowano kandydata do odznaczenia Złotym Znakiem związku OSP RP.
W trakcie obrad prowadzona była prezentacja odzieży i sprzętu p. poż. przygotowana przez Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu Sp. z o.o.
Niezależny dziennikarz gryfiński
Andrzej Szczepaniak
e -mail: kos1949@interia.pl
Tel: 502 – 232 - 992

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
Ten news nie ma jeszcze żadnych opinii. Twoja może być pierwsza...

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15527901
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia