::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

» Urząd Miasta Świnoujścia
« Wstecz Miasto

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, położone jest na samym krańcu północno-zachodniej Polski. Jest jedynym miastem w Polsce położonym na kilkudziesięciu wyspach. Jego granice stanowią: Zalew Szczeciński, Morze Bałtyckie oraz granica państwowa z Niemcami.
Na wschodzie miasto sięga aż do Międzyzdrojów. W nowym podziale administracyjnym Świnoujście ma status miasta na prawach powiatu i jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje obszar 195 km2 i, tu rzecz niespotykana ,z każdym rokiem powiększa swój teren. Na skutek ustępowania morza w ciągu ostatnich dwustu lat linia brzegowa przesunęła sięo 1,5 km. Miasto leży w krainie 44 wysp, ale zamieszkane są tylko trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór.
Na wyspie Uznam znajduje się jego centrum administracyjno-usługowe, dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Tylko 40 km2 wyspy należy do Polski, pozostała część, tj. 380 km2 znajduje się po niemieckiej stronie. Tutaj mieszka 80% populacji Świnoujścia.
Wolin, o powierzchni 265 km2, to największa polska wyspa oddzielona od lądu cieśniną Dziwną, która tworzy rozlewiska Zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Część Świnoujścia leżąca na wyspie Wolin (dzielnica Warszów) pełni funkcję dzielnicy przemysłowej; tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską oraz węzły komunikacyjne, terminal promowy, dworzec PKP i PKS. Tutaj dochodzi droga międzynarodowa E-65.
Trzecia zamieszkała wyspa to Karsibór - istnieją tu doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.Na północy wyspy utworzony został rezerwat ptaków, Karsiborska Kępa. Na powierzchni przeszło 180 hektarów występuje ok. 140 gatunków ptaków w tym również bardzo rzadkie.
Z uwagi na swoje położenie Świnoujście posiada wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju gospodarki morskiej i turystyki. Tu zaczyna się Polska - mówią z uśmiechem jego mieszkańcy. Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia ze Szwecją i Danią. Promy obsługujące te linie umożliwiają przewóz pasażerów, samochodów osobowych, ciężarowych i wagonów kolejowych. Terminal stanowi ważne ogniwo łączące Europę środkową i południową ze Skandynawią.
W zachodniej części miasta przebiega granica polsko-niemiecka z pieszym przejściem Świnoujście - Alhbeck.Od strony Niemiec do wyspy Uznam dociera kolej i drogi numer 110 i 111. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się lotnisko Heringsdorf (12 km).
Od Berlina dzieli Świnoujście zaledwie 160 km, do Szwecji jest 175 km, a do Danii 150 km.
Na terenie Świnoujścia funkcjonują dwie przeprawy promowe zapewniające łączność między wyspami Uznam Wolin. Jest to jedyna łączność pomiędzy wyspami, stąd mieszkańcy wyspy Uznam są prawdziwymi wyspiarzami.


Historia Miasta

Ujście Odry jest obszarem stosunkowo wczesnego osadnictwa. Jak wskazują odkrycia archeologiczne pierwsze plemiona pojawiły się tu około 4200-1700 r.p.n.e. Był to obszar osadnictwa tak Germanów jak i Słowian. W czasach historycznych teren ten stanowił przedmiot zainteresowania ościennych państw: Niemców, Duńczyków, Szwedów i Polaków. Przed tysiącem z górą lat rozkwitał bogactwem i potęgą Wolin. Bardzo późno na kartach historii pojawiło się Świnoujście.

 


1128 Misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu na wyspie Wolin
1181 Budowa grodów warownych u ujścia Świny
1184 Zniszczenie grodów przez Duńczyków
1230 Pierwsza wzmianka o przeprawie promowej przez Świnę
1261 Książe Barnim I wydał dokument wymieniający "zamek nad Świną"
1630 Wkroczenie na wyspy Uznam i Wolin wojsk szwedzkiego króla Gustawa Adolfa (tradycja głosi, żew czasie przemarszu zatrzymał się na odpoczynek na plebanii w Karsiborzu).
1720 Na mocy pokoju sztokholmskiego wyspy Wolin i Uznam przypadły Prusom
1738-1780 Pogłębienie nurtu Świny i budowa portu u ujścia rzeki
1747 Świnoujście staje się portem morskim, awanportem Szczecina
1765 Nowa osada nad Świną uzyskuje prawa miejskie
1818-1823 Budowa falochronów u ujścia Świny
1824 Świnoujście ogłoszone zostaje kąpieliskiem morskim, w przyszłości najmodniejszym kurortem Europy
1848 Początek budowy twierdzy świnoujskiej
1859 Oddanie do eksploatacji najwyższej wówczas na świecie latarni morskiej
1876 Połączenie Świnoujścia linią kolejową z Berlinem
1880 Otwarcie Kanału Piastowskiego
1907 Spotkanie w Świnoujściu cesarza Niemiec i Rosji
1934 -1939 Świnoujście stało się bazą hitlerowskiej Kriegsmarine
12.III.1945 Ciężki nalot lotnictwa alianckiego spowodował zniszczenia miasta i śmierć tysięcy ludzi
4-5.V. 1945 Wkroczenie wojsk radzieckich na wyspy i zajęcie Świnoujścia
4-6.X.1945 Przejmowanie miasta przez pełnomocnika polskiego rządu
1948- 51 Budowa bazy rybackiej "Odra"
1958 Uchwała Rady Ministrów w sprawie odbudowy Świnoujścia
1959 Powstanie Przedsiębiorstwa "Uzdrowiska" w Świnoujściu
24.XII.1992 Wyjście ze Świnoujścia ostatnich jednostek Armii Radzieckiej

 


nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586305
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia