::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

List Prezydenta M. Jurczyka i Prezesa ZWiK P. Zielińskiego do Szczecinian
PiąTek 21 Listopad 2003

Szanowni Szczecinianie

Miło nam Państwa poinformować, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji w imieniu Gminy Miasto Szczecin rozpoczął realizację programu, który w ciągu kilku lat znacząco zmieni oblicze naszego miasta. Za 5 lat będziemy mieć nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wyremontowane rurociągi i smaczniejszą wodę w kranach.

PROGRAM POPRAWA JAKOŚCI WODY W SZCZECINIE

To program uregulowania całej gospodarki wodno-ściekowej w naszym mieście. W najbliższych latach zrealizowanych zostanie aż 11 dużych inwestycji! Najważniejszą będzie budowa oczyszczalni ścieków Pomorzany. Wybudowane zostaną dziesiątki kilometrów nowych rurociągów i wyremontowane zostaną stare. Na ujęciu wody z Miedwia, które w większości zasila w wodę cały Szczecin zainstalowane zostaną najnowocześniejsze filtry polepszające jej jakość. Ruszy budowa drugiej nitki magistrali dostarczającej wodę z Miedwia do miasta. Rozbudowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Zdrojach. Wykonane zostaną przepompownie i inne niezbędne dla działania całego systemu inwestycje.

PO CO SZCZECINOWI OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW?

Jesteśmy największym trucicielem Bałtyku, ponieważ wylewamy nasze ścieki wprost do rzeki! Codziennie około 70.000 ton odchodów i odpadów przemysłowych - tyle co mieści duży tankowiec - wpada bez żadnego oczyszczenia wprost do Odry!
Codziennie jesteśmy narażeni na awarie i przerwy w dostawie wody, ponieważ rurociągi, które ją dostarczają w większości budowane były jeszcze przed wojną, a niektóre maja nawet ponad 100 lat.
W każdej chwili z naszych kranów może przestać lecieć woda, gdyż z Miedwia do domów prawie wszystkich Szczecinian dostarcza ją tylko jedna stara, grożąca awarią rura!
Inwestorzy omijają nasze miasto – nie opłaca im się budować fabryk tu, gdzie musieliby wnosić ogromne opłaty za zanieczyszczanie środowiska lub budować własne oczyszczalnie, które kosztują czasami więcej niż postawienie fabryki.
Pijemy niesmaczną, choć zdrową i spełniającą normy europejskie wodę.
W dalszym ciągu realna jest groźba zapłacenia podniesionych ostatnio kar za zanieczyszczanie środowiska naturalnego – to ponad 100 milionów złotych rocznie. Kary te zostały zawieszone tylko dlatego, że rozpoczęliśmy inwestycję.

KTO ZA TO ZAPŁACI?

Koszt tej gigantycznej w skali miasta inwestycji to 288 milionów Euro! Za inwestycję zapłacą wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej między innymi: Berlina, Brukseli, Wiednia, Warszawy ale także i my szczecinianie.
Zakres inwestycji sprawił, że jest to sprawa ważna dla całej Europy – nie tylko dla naszego miasta. Dlatego większą część pieniędzy – 66 proc. dołożyła Unia Europejska z funduszu przedakcesyjnego ISPA (fundusz ISPA wspiera finansowo przedsięwzięcia mające na celu ochronę środowiska). Szczecin otrzyma ponad 190 milionów Euro – jest to największy udzielony grant nie tylko w Polsce ale wśród wszystkich krajów kandydujących do Unii Europejskiej!
Strona polska, którą w imieniu Gminy Miasto Szczecin reprezentuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji wnosi pozostałe 34 proc. Na ten cel zaciągnięte zostaną pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaciągnięto kredyty w bankach. Jednakże otrzymane pożyczki i udzielone kredyty trzeba będzie spłacić. Ponadto, część kosztów inwestycji spółka będzie musiała pokryć z własnych, wypracowanych przez firmę pieniędzy.

MIESZKAŃCY SZCZECINA – JAK WSZYSCY EUROPEJCZYCY – BIORĄ W TYM UDZIAŁ

Musimy pokryć część kosztów inwestycji. Dlatego konieczne będą stopniowe podwyżki opłat za wodę i ścieki. Woda w Szczecinie w porównaniu do cen w innych polskich miastach nie jest wcale droga. Dziś płacimy za metr sześcienny wody 2.21 zł, a za odprowadzanie ścieków 2.28 zł. Są to jedne z niższych opłat w Polsce. Dla porównania:
- w Świnoujściu opłaty wynoszą: 3.62 zł za wodę i 4.85 zł za ścieki
- w Jeleniej Górze: 3.46 zł za wodę i 3.88 zł za ścieki
- w Poznaniu: 2.40 zł za wodę i 3.05 zł za ścieki
U nas ceny będą rosły stopniowo. Najważniejsze jest to, że pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację inwestycji, która podniesie dobrobyt nas wszystkich. Nie zostaną roztrwonione, ani przejedzone.
Gdybyśmy nie rozpoczęli realizacji programu POPRAWA JAKOŚCI WODY W SZCZECINIE ceny musiałyby i tak wzrosnąć! Tylko, że wtedy każdy dodatkowy grosz z podwyżki byłby wylewany wraz ze ściekami do Odry – bo szedłby na podniesione w zeszłym roku kary za zanieczyszczanie środowiska naturalnego!
Zapewniamy, że teraz każda dodatkowa złotówka jaka pojawi się na Państwa rachunku zostanie przeznaczona na niezbędne naszemu miastu inwestycje – w tym budowę oczyszczalni ścieków Pomorzany.

NASZE MIASTO ZACZYNA ZMIENIAĆ SIĘ W WIELKI PLAC BUDOWY

Obecnie najlepsze zagraniczne, a także polskie (również szczecińskie) firmy walczą w przetargach o kontrakty na realizację poszczególnych zadań. Pierwsze roboty już ruszyły. To miasto ożyje, wielu Szczecinian znajdzie zatrudnienie przy budowach prowadzonych w różnych punktach miasta. Za 5 lat kiedy to prace budowlane zakończą się Szczecin będzie już innym miastem – zdrowym, czystym, europejskim i każdy z nas to odczuje!


Prezydent Szczecina Marian Jurczyk
Prezes Zarządu Dyrektor Generalny ZWiK Sp z o. o. Mgr Paweł Zieliński

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: PpmHrxDjMpWq, 2012-10-02 03:42:01
» Gość: XMvXRALIbqTd, 2012-09-30 01:54:12
» Gość: TVlWYQLaCzJhOjtAze, 2012-07-21 15:20:26
» Gość: czesiek szlifierz, 2006-01-27 08:41:16

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15505136
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia