::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

Nasze dziwne nałogi czy oryginalne przyzwyczajenia?
PoniedziałEk 6 Listopad 2006

Co to jest nałóg?

Słowa: nałóg i uzależnienie są używane zamiennie ale podstawowe znaczenie pozostaje takie samo…silna potrzeba wykonania jakiejś czynności lub zażywania substancji. To utrata kontroli i pozornie idealne rozwiązanie problemu. Uzależnienie to choroba psychiki i duszy, bardzo trudna do wyleczenia prowadząca do zmian osobowości i utraty kontaktu człowieka z własnym organizmem. Jest to próba odnalezienia „lepszego świata”.

Problem nałogów takich jak alkoholizm, narkomania, tytoń, hazard czy seks są coraz częstszymi zjawiskami na całym świecie. Prawie codziennie spotykamy się z nimi w domach, szkołach ,na ulicy i bardzo często nie zastanawiamy się nad przyczynami i skutkami. Powyższymi zagadnieniami zajmują się kompetentni ludzie- fachowcy, naukowcy. Ja natomiast z racji moich nietypowych poglądów chciałabym rozważyć dziwne zjawiska towarzyszące prawie każdemu człowiekowi (prawie – bo zawsze są wyjątki).

Zastanawialiście się kiedyś nad własnymi dziwacznymi zachowaniami lub innych osób, pozornie normalnymi bo zdążyliśmy się do nich przyzwyczaić? Przykładowo mam tutaj na myśli witanie każdego dnia kubkiem zaparzonej kawy. Pomimo, że nam czasami nie smakuje, czy to jej zapach sprawia, że nie wyobrażamy sobie nie wypić przynajmniej 1 szklanki w ciągu dnia? Innym rodzajem powszechnie dostępnej używki jest czekolada.

Czekolada ma wielu zwolenników teorii, że poprawia nastrój - to prawda. Szybko poprawia nastrój, dodaje energii i pomaga zwalczyć stres. Zawarte w czekoladzie aminokwasy biorą udział w wytwarzaniu w organizmie noradrenaliny tzw. ”hormonu szczęścia”. Czekolada nie tylko tuczy ale sprawia też przyjemności duchowe. Co sprawia, że możemy się uzależnić od tego nietypowego afrodyzjaku? Prawdopodobnie dzieje się tak za sprawą teobrominy i kofeiny, które stymulują ośrodkowy układ nerwowy.

Kolejnym nietypowym nałogiem jest flirt. Flirt czyli jedna z podstawowych metod nawiązywania kontaktów towarzyskich. Czy flirtowanie jest nieszkodliwe? Zdania na ten temat są podzielone(Ocenę pozostawiam wam). Prawdą jest, że łatwiej pisać niż mówić. Wykorzystują ten fakt tzw. maniacy internetowi . Wirtualny świat daje nam możliwość wcielenia się w inną osobę, zapewnia anonimowość. Czatowanie pozwala nam na urzeczywistnienie ukrytych marzeń o niebezpiecznej przygodzie. Może dlatego jest tak pasjonujące i pełne niespodzianek?

Największym zaobserwowanym u kobiet uzależnieniem (zaraz po plotkowaniu) są zakupy. Ale panowie też mają swój czynny udział. Wydawanie pieniędzy (często nie swoich) sprawia nam ogromną radość. W ostatnim czasie społeczeństwo zaspokaja swoje potrzeby kupienia czegokolwiek w tele-zakupach. Dorośli zachowują się jak dzieci i wierzą w cudowne właściwości produktów reklamowanych w telewizji. Gdzie przyjemność pytam?

Magiczny wpływ telewizji doprowadza do tzw. telemanii. Programy telewizyjne oferują nam szeroka gamę seriali i programów które są dla wielu ludzi oknem na świat.. Utożsamiamy się często z bohaterami telenowel i oczekujemy, że rozwiążą nasze codzienne problemy.

Wszystkie powyższe nałogi bez wątpienia nie mogą się równać z największym uzależnieniem w dzisiejszych czasach - telefonem komórkowym. Jak wynika z ostatnich przeprowadzonych w Polsce badań około 72% ludzi posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy . Osoby w wieku 13-19 lat - 91% , 20-29 lat - 95%. O tym, że nie możemy obejść się bez komórki świadczy kilka faktów.

Odruchowo sprawdzamy godzinę nie na zegarku, który znajduje się na naszym nadgarstku tylko patrzymy na ekran komórki. Nie możemy przeżyć, że się rozładował i rozpaczliwie szukamy sposobu aby wskrzesić baterie. Ściągamy dzwonki, tapety, gry - zajmujemy się nim jak by był naszym skarbem, traktujemy go jak przyjaciela?!

Często zatracamy się bezmyślnie w naszych chwilowych pragnieniach. Odkładamy na bok zdrowy rozsądek, własne zdrowie i zapominamy gdzie kończy się granica pasji, a gdzie zaczyna się rodzić poważny problem. A problemy zaczynają się wtedy, gdy nasze „oryginalne” upodobania uznajemy za codzienną czynność równorzędną oddychaniu czy odżywianiu. Moim „małym” nałogiem jest czekolada. Warto się czasem zastanowić nad swoimi słabościami.

A jakim pokusom ulegasz Ty i Twoi znajomi…?

Karolina Wysocka

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: CYmLuq4sxCd4, 2013-09-06 20:39:09
» Gość: XhnGZQqneqtaHNjXyYA, 2013-01-13 03:08:39
» Gość: InWlQEwStOZ, 2012-07-21 13:02:55
» Gość: Krzycho, 2007-04-01 16:01:40
» Gość: Czarodziejka, 2006-11-06 21:35:37
» Gość: Philippeo, 2006-11-06 19:16:33
» Gość: Bogusław Bryżys, 2006-11-06 18:33:58
» Gość: Pi, 2006-11-06 18:09:14
» Gość: Gosia, 2006-11-06 17:15:29
» Gość: Piotrek, 2006-11-06 17:13:57
» Gość: blazej, 2006-11-06 17:04:57
» Gość: Dubiś, 2006-11-06 17:01:23
» Gość: lukajb, 2006-11-06 16:57:52
» Gość: timi, 2006-11-06 16:38:52

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15527928
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia