::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

ARTYSTYCZNE JUBILEUSZE
Czwartek 27 Marzec 2008

Rocznicowe Jarmarki – wieczór pełen jubileuszy
Ewa WERNER

Wyjątkowo bogate w artystyczne atrakcje i twórcze jubileusze okazało się uroczyste spotkanie, na które 7 grudnia 2007 roku, zaprosili do Klubu „NA PIĘTERKU” zakochaną w kulturze publiczność gościnni gospodarze wieczoru. Impreza towarzyszyła ważnemu naukowo-kulturalnemu wydarzeniu – I Polsko-Ukraińskiemu Seminarium Literackiemu. Niekwestionowanymi bohaterem spotkania był obchodzący jubileusz czterdziestopięciolecia pracy twórczej oraz promujący kolejną w swoim dorobku książkę pod tytułem Wierszopienia Ryszard ULICKI – pisarz, poeta, dziennikarz, felietonista, autor scenariuszy widowisk estradowych oraz około ośmiuset tekstów znanych i popularnych piosenek, wśród których nich królują oczywiście już trzydziestoletnie Kolorowe jarmarki. Jubileusz trzydziestolecia tej piosenki został już zresztą upamiętniony monografią Kolorowych Jarmarków nostalgiczny czar. Nieco w cieniu tych znaczących artystycznych wydarzeń pozostawał zdecydowanie skromniejszy, ale jakże ważny dla nas jubileusz – siódma rocznica powstania „Miesięcznika”. Ale to właśnie od niej rozpoczął się rocznicowo-jubileuszowo-promocyjny wieczór.

„Miesięcznik” narodził się w 2000 roku z pasji zwariowanych ludzi jako protest przeciwko sprowincjonalizowaniu Koszalina po utracie przez nasze miasto statusu stolicy województwa – przypomniała redaktor naczelna Maria Ulicka. – Wśród twórców czasopisma była znakomita dziennikarka, niezapomniana Jadwiga Ślipińska. Od pierwszego numeru, który ukazał się 1 września 2000 roku, w centrum naszych zainteresowań pozostaje kultura. Dostrzegamy i dokumentujemy kulturalne sukcesy Koszalina, a naszą tradycją stało się honorowanie nagrodami „Miesięcznika” – Koszalińskimi Drzewkami Sukcesu – tych imprez, zjawisk, wydarzeń i przede wszystkim ludzi, dzięki którym nasze miasto jest znane w Europie i na świecie.

W latach ubiegłych Koszalińskie Drzewka Sukcesu – piękne statuetki wykonane przez artystę plastyka Mieszka Majbę – trafiły do rąk organizatorów Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i Film” oraz dr Marleny Zimnej – dyrektora i kustosza jedynego w Polsce prywatnego Muzeum Włodzimierza Wysockiego. Kolejnym laureatem został Bogdan Narloch – dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Przypomnijmy, że w 2007 roku miała miejsce już czterdziesta pierwsza edycja tej prestiżowej muzycznej imprezy o światowej sławie.
Czuję wielką radość i wdzięczność z powodu przyznania mi tak zaszczytnego wyróżnienia, bardzo ważnego dla mnie i wielu artystów, współtworzących to wielkie muzyczne wydarzenie – powiedział laureat odbierając nagrodę – Jesteśmy bardzo dumni, iż nasz Festiwal cieszy się zainteresowaniem wykonawców z całego świata, przynosząc sławę naszemu miastu.
Kolejnym wyróżnieniem przyznanym przed redakcję „Miesięcznika” i wręczonym w trakcie uroczystości był Srebrny Widelec Roku 2007 – trofeum, jakim Maria i Ryszard Uliccy honorują lokale oferujące wyjątkowo smaczną kuchnię. Te okazałe Widelce autorstwa Mieszka Majby, zdobyły już dwie znakomite restauracje: Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie i Viva Italia. Trzeci ze Srebrnych Widelców został wręczony przedstawicielowi Gospody Jamneńskiej.
Uroczyste świętowanie artystycznych jubileuszy rozpoczęto od gratulacji i kwiatów dla koszalińskich artystów: artysty-fotografika Zdzisława Pacholskiego oraz pisarza Anatola Ulmana, odchodzącego 50.rocznicę działalności literackiej. To znaczące w historii polskiej literatury współczesnej wydarzenie docenił Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, Marek Wawrzkiewicz, odczytując list gratulacyjny i życząc jubilatowi, aby „jeszcze przez długie lata radował czytelników swoją aktywnością i swoim pisarstwem”.
Licznie zgromadzonej w klubie „NA PIĘTERKU” publiczności zaprezentowano najnowszą książkę Ryszarda Ulickiego o intrygującym tytule Wierszopienia, zawierającą zbiór tekstów pięćdziesięciu trzech piosenek wybranych z niezwykle bogatego dorobku twórczego autora. Piękny edytorski kształt publikacja ta zawdzięcza wydawcy – Adamowi Marszałkowi oraz Jadwidze Trojackiej, która zaprojektowała nastrojową okładkę. Wśród zgromadzonych w tomiku tekstów nie mogło oczywiście zabraknąć słynnych Kolorowych jarmarków, które przypomniała publiczności córka Jubilata Katarzyna Ulicka-Pyda, aktorka koszalińskiego Bałtyckiego Dramatycznego. To jedna z bardzo wielu interpretacji ponadczasowego hitu.
Trzydziestolecie i fenomen niesłabnącej popularności Kolorowych Jarmarków jest jednym z artystycznych zjawisk składających się na twórczą drogę Ryszarda Ulickiego. Oprócz ostatnio wydanej książki Wierszopienia, w jego literackim dorobku znajduje się również powieść Skandal sezonu, tomy poezji Wiersze, I ciągle jeszcze idę oraz Album zwierzyny dzikiej, domowej i łonowej, a także zbiór opowiadań Dyskretny urok kapitalizmu. Z okazji 45.rocznicy literackiej działalności interesujące w formie i w treści gratulacje złożył Jubilatowi prezes Zarządu Głównego ZLP Marek Wawrzkiewicz, życząc Ryszardowi Ulickiemu „wielu dalszych sukcesów, zasłużonego powodzenia wśród czytelników, sławy dźwięczącej jak wieża studzwonna i długiego, bujnego i owocnego życia”:
… Nie chce się wierzyć, że to już czterdzieści pięć lat minęło od chwili Twojego debiutu! Twoja wyniesiona z harcerstwa i powszechnie znana wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, żelazna dyscyplina hartowana długimi latami służby społecznej, delikatność uczuć zdobyta w ciągu kilkunastu lat działalności parlamentarnej, ukształtowały Cię jako pisarza, poetę i przyjaciela. Tym wspaniałym cechom zawdzięczamy kilkaset tekstów piosenek, tomy wierszy i prozy, publicystykę, wywiady z wieloma wybitnymi postaciami życia kulturalnego. One też i wyraźny nacisk Twojej Małżonki umożliwiły narodziny i rozwój cenionego i powszechnie znanego „Miesięcznika”.
Nieśmiertelność Twojego przeboju Kolorowe jarmarki spowodowała, że początkowo z pewną ostrożnością podchodzono do Twojej twórczości poetyckiej i prozatorskiej. Rychło jednak przekonałeś niedowiarków, iż jest to pisarstwo prawdziwe, dojrzałe warsztatowo i artystycznie, że zasługuje na poczesne miejsce w pejzażu współczesnej literatury polskiej. Twoja wszechstronność i aktywność literacka godna jest najwyższego uznania i podziwu…
Znawcą i recenzentem twórczości Ryszarda Ulickiego jest warszawski krytyk literacki, a także poeta, Leszek Żuliński, autor słowa wstępnego zarówno poprzednich tomików poetyckich Jubilata, jak i do ostatnio wydanej książki Wierszopienia. Tę najnowszą publikację, a także jej Autora, przybliżył publiczności podczas swojego wystąpienia:
…I cóż ja mogę powiedzieć o Ryszardzie Ulickim? To klasyk polskiego tekściarstwa. Na początku twórczej drogi Ryszarda była piosenka. Zanim zaczął pisać tomy swoich opowiadań, powieści i wierszy – bardzo poważnych i przejmujących – był autorem tekstów piosenek. Dziś, z perspektywy tej poważnej twórczości, która stała się faktem literackim, inaczej patrzę na teksty piosenek autorstwa Ryszarda Ulickiego. Nawet te wesołe są tekstami poważnymi. Obok poczucia humoru jest w nich spleen, taki charakterystyczny dla paryskich kafejek i dobrych teatrów. Ryszard jest autorem tekstów publicystycznych, zadziornych, przyszywających łatki naszej rzeczywistości i naszym charakterom, naszym postawom i naszej polskości. Są tam również wiersze, w których pojawia się nutka patriotyczna, dziś bardzo niemodna. Te uczucia nie są u Ryszarda Ulickiego przerysowane, są natomiast bardzo szczere. W jego dorobku jest bardzo wiele piosenek o miłości, ponieważ jest tekściarzem lirycznym. Poprzez swoje teksty powiedział nam również bardzo wiele o sobie…
Należy zastanowić się, czy istnieje wyraźna linia demarkacyjna między „tekściarstwem” a poezją? Jeżeli nawet tak, to u Ryszarda bardzo często się zaciera.
Nie tylko jubileuszowe gratulacje i życzenia złożyły się na bogaty program grudniowej uroczystości. Miłymi przerywnikami muzycznymi były piosenki Ryszarda Ulickiego, brawurowo zaprezentowane przez Katarzynę Ulicką-Pydę oraz Iwonę Niedzielską. Muzycznym hołdem dla Jubilata, zafascynowanego od lat folklorem romskim i ukraińskim, była znana z filmu Ogniem i mieczem słynna Dumka Bohuna… i to w najbardziej oryginalnym wykonaniu. Okazało się bowiem, że z ekranu płynął piękny, głęboki głos koszalinianina – Romana Radziwonowicza, który we własnej osobie pojawił się na uroczystości – właśnie po to, by Jubilatowi zaśpiewać piękną tę piękną ukraińską pieśń. Na prośbę publiczności swoje wokalne talenty zaprezentował również sam Jubilat. A co zaśpiewał? Oczywiście – Kolorowe Jarmarki!
Nie był to jednak finał uroczystego spotkania. Chociaż bohater wieczoru był już ledwie widoczny spod stosu wielobarwnego kwiecia, wciąż przybywały nowe wiązanki wraz z ciepłymi słowami, kierowanymi do Jubilata przez znakomitych gości:
Ryszardzie, z głębi serca dziękuję za tę kulturę, którą Pan tworzy dla nas, dla mieszkańców Koszalina i regionu. Przecież imperia przemijają, a kultura pozostaje jako wartość ponadczasowa – powiedział Zastępca Prezydenta Koszalina Andrzej Jakubowski. Z kolei Krystyna Kościńska z Komisji Kultury Rady Miasta Koszalina swoje gratulacje rozpoczęła cytatem z Kolorowych Jarmarków:
Kiedy patrzę hen za siebie, w tamte lata, co minęły, to najbardziej mi żal… że nie znałam Ciebie przed trzydziestoma laty – powiedziała. – Wszyscy mamy swoje marzenia i tęsknoty, czasami coś miłego nam się śni… Pragniemy, abyś przez następne trzydzieści lat był takim naszym przewoźnikiem na wyspy szczęśliwe i aby takich pięknych chwil było bardzo, bardzo dużo…
Chociaż zaprzyjaźniony z Marią i Ryszardem Ulickimi Senator RP Piotr Zientarski nie mógł być obecny na uroczystości, jego gratulacyjny, kierowany do Jubilata list został odczytany przez Zastępcę Prezydenta Miasta Koszalina:
W 45. rocznicę pracy artystycznej składam na Twoje ręce najserdeczniejsze gratulacje i podziękowania za dotychczasowy wkład w rozwój regionalnej i polskiej kultury. Gratuluję Ci nie tylko celebrowanej rocznicy, ale również obranej drogi życiowej, przynoszącej uśmiech, nadzieję, a także refleksję. Twoja twórczość na stałe wpisała się w krajobraz polskiej kultury i zajmuje w niej znakomitą, ugruntowaną pozycję. Utwory Twego autorstwa, jak choćby fantastyczne Kolorowe Jarmarki, które od trzydziestu lat zyskują sympatię kolejnych pokoleń, stanowią doskonałą ilustrację kunsztu artystycznego. Cieszy mnie również, że nadal aktywnie tworzysz. Dzięki Twojej pasji i talentowi uczestniczymy w kolejnym znakomitym wydarzeniu kulturalnym – promocji Twojego nowego tomiku Wierszopienia.

 

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: btlkBwsW, 2012-09-30 08:49:50
» Gość: ywAzAeLzCkmG, 2012-04-30 07:53:16

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586305
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia