::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

Półwiecze literackiej twórczości Anatola Ulmana
Czwartek 27 Marzec 2008

Izabela NOWAK

Wśród licznych literackich spotkań, które przyniósł kończący się 2007 rok, wyjątkowo znaczącym wydarzeniem był jubileusz 50-lecia twórczej działalności koszalińskiego pisarza, poety, felietonisty dziennikarza, a także pedagoga – Anatola Ulmana. Benefis zasłużonego twórcy, organizowany przez Koszaliński Oddział Związku Literatów Polskich, Koszalińską Bibliotekę Publiczną i Wydawnictwo „Alta Press”, miał miejsce 12 grudnia 2007 w sali kina Alternatywa, a jego program był wyjątkowo bogaty. Wśród licznych sympatyków twórczości Jubilata, zaliczanej do wyjątkowo interesujących zjawisk artystycznych, znalazło się wielu przedstawicieli środowisk literackich Pomorza Środkowego. Ten szczególny wieczór składał się ze wspomnień, jubileuszowych gratulacji, z prezentacji satyrycznego opowiadania Rozstrzelać polonistki, z wypowiedzi przedstawiających bohatera wieczoru, a właściwie jego nieznane szerszej publiczności oblicze. Dominowały jednak ciepłe słowa uznania i podziwu dla artystycznej wszechstronności i oryginalnego talentu Anatola Ulmana.

Swojej fascynacji tym niezwykłym zjawiskiem, jakim od pięćdziesięciu lat jest twórczość Anatola Ulmana, nie ukrywał Jarosław Dąbrowski, właściciel „Alta Press”, koszalińskiego wydawnictwa, które opublikowało najnowszą powieść Jubilata o intrygującym tytule: Dzyndzylyndzy czyli postmortuizm. Na cześć bohatera wieczoru wydawca przygotował prezentację jego biografii i sylwetki, złożoną z zaskakująco zestawionych cytatów z nasyconych surrealistycznym poczuciem humoru opowiadań i powieści Ulmana. Efekt był interesujący, zabawny, chociaż, (na co zwrócił uwagę sam Jarosław Dąbrowski) być może „nie zawsze zgodny z intencjami Autora”. Ale – tu posłużę się jednym z wielu zaprezentowanych cytatów – „Fakty nie stają się inne, bez względu, czy przyjmujemy je tak, czy inaczej”.
Kolejnym wielbicielem, a jednocześnie znawcą twórczości Anatola Ulmana okazał się dr Krzysztof Uniłowski, adiunkt Zakładu Krytyki Literackiej Uniwersytetu Śląskiego i redaktor kwartalnika literackiego „FA-art.” Jego intelektualna przygoda z pisarstwem pomorskiego twórcy rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to niecierpliwie oczekiwał kolejnych, emitowanych na antenie radiowej trójki odcinków powieści Potworne poglądy cynicznych krasnoludków. Także swój pierwszy krytyczno-literacki tekst poświęcił Cigi de Montbazon, kolejnej powieści Ulmana. Przyznał, że niezwykle wysoko ceni właśnie tę książkę, przywracającą wiarę w siłę fantazji i fikcji, niestojącej wcale w sprzeczności z prawdą – także tą indywidualną i osobistą, Być może rehabilitacja fikcji zapowiada powrót prawdziwej literatury, która w tym kształcie będzie mogła się zmierzyć z elektronicznymi mediami, odnajdując swoje nowe miejsce w niezbyt sprzyjającej kulturze współczesnej cywilizacji. W najnowszej publikacji Anatola Ulmana – Dzyndzylyndzy czyli postmortuizm, podkreślił natomiast trafność żartobliwej w tonie autocharakterystyki autora, deklarującego, iż „życie upływa mu na nieuporządkowanym, ciemnym proteście przeciw bezsilności własnego rozumu”.
Twórczość Anatola Ulmana pisana jest intelektem, a tak zostałem skonstruowany, że do tego typu intelektualnego pisarstwa mam wielką słabość – powiedział Krzysztof Uniłowski. – Sam autor podkreśla, że – być może – jest to „efekt tradycji francuskiej, którą usiłował sobie przyswoić, zobligowany choćby miejscem urodzenia”. Uważam, że tradycja racjonalizmu, który potrafi być wywrotowy i rebeliancki jest czymś, czego nam brakuje. W twórczości Ulmana to szczególnego rodzaju „racjonalizm po przejściach”, świadomy własnej bezsilności i nieskuteczności w walce ze złem. Właśnie dlatego centralną figurą pisarstwa Anatola Ulmana jest „śmietnik”, czyli często pogardzane i odrzucane dziedzictwo kulturowe, przyciągające jednak heroicznych, świadomych szaleństwa tego świata „dumnych strażników śmietnika”.
Trzydziestoletnią już „historię jednej znajomości” z Anatolem Ulmanem przedstawił publiczności znany kołobrzeski powieściopisarz, poeta, aforysta i dziennikarz Lech Marek Jakób. Jak się okazało, twórcze drogi literatów wielokrotnie splatały się i rozplatały. Obaj panowie – nie znając się wówczas osobiście – publikowali na przemian humoreski na łamach „Głosu Pomorza”, następnie wspólnie redagowali „Drzazgę” – dodatek satyryczny do słupskiego tygodnika „Zbliżenia”. Obecnie Anatol Ulman współpracuje z kołobrzeskim pismem literackim „Latarnia”:
Systematycznie ukazują się na łamach „Latarni” jego fantastyczne felietony – powiedział Lech Marek Jakób. – To bardzo interesujący, odrębny i wciąż aktualny nurt w twórczości Ulmana. Może więc warto pokusić się o zebranie felietonów i wydanie ich w formie książkowej? To mój apel do wydawców. Z pewnością powstałaby bardzo drapieżna w wyrazie, świetnie diagnozująca rzeczywistość książka.
W bogatym twórczym dorobku Jubilata nie zabrakło również poezji. W 1988 roku napisał poetycki tomik Region umiłowany, który jednak nie doczekał się książkowego wydania. Na jubileuszowym spotkaniu pokreślono jednak i doceniono ten literacki fakt, a uczyniła to koszalińska poetka, dziennikarka, publicystka i autorka szkolnych podręczników – Elżbieta Juszczak:
Autor w krótkich, żołnierskich słowach sławi swój region.. Wiersze są zajmujące, nie zostały jednak wydane. Ale, cytując samego Ulmana – powiem, że rzeczywistość bywa okrutna, grafomana stawia się na równi z wielkim autorem, Powiem więcej – grafomana się promuje. A były to czasy, gdy utwory podsycające narodową dumę ceniono bardziej niż wiersze demaskatorskie, chociaż literacko bardziej wartościowe. Z tej to przyczyny naród kocha Sienkiewicza, a odrzuca Gombrowicza.
To prawda, nie brakuje gorących wielbicieli autora Trylogii. Ale w literackim świecie ugruntowaną pozycją i wielkim uznaniem cieszą się również artyści inaczej postrzegający świat. W jubileuszowych, sławiących Anatola Ulmana laudacjach wielokrotnie podkreślano wielką literacką wartość jego literackiego dorobku. Niezwykle serdeczne gratulacje skierował do Jubilata Prezydent Miasta Koszalina, Mirosław Mikietyński:
Przypadł mi w udziale prawdziwy zaszczyt i wielka przyjemność podziękować Panu Anatolowi nie tylko za literacką twórczość, ale również za ten ciągle ostry, żywy, bezpośredni i krytyczny rozum. I chciałbym zapewnić, że kryzys rozumu nie sięga aż tak głęboko. Wielu z nas wciąż poszukuje tego krytycznego, niezależnego rozumu, który Jubilat potrafi przelać na papier w swojej poetyckiej i prozatorskiej twórczości. Serdecznie dziękuję za siedemdziesiąt sześć lat odysei i za to, że na zaproszeniu możemy napisać „znany koszaliński pisarz”, a ta wspaniała dzisiejsza uroczystość może odbywać się w naszym mieście.
Wiele ciepłych słów bohater wieczoru usłyszał również od Ryszarda Tarnowskiego – Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miejskiej w Koszalinie. Bogdan Gutkowski, Przewodniczący Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina, a także wydawca, dziękował Jubilatowi za wielki wkład w koszalińską kulturę, wspominając jednocześnie przeżytą wraz Anatolem Ulmanem „męską przygodę”. Okazało się, że była to wspólna praca nad trzecim wydaniem Cigi de Montbazon w oficynie „Millennium”. Gratulacje złożyli również Ludmiła Janusewicz – Prezes Koszalińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz Zdzisław Pacholski reprezentujący Korporację Twórców, Artystów i Dziennikarzy Klubu Trzynastu Muz:
Jubileusz to wspomnienia rzeczy minionych, to rachunek z realizacji własnych ideałów. A dla nas to także radość z faktu, że jesteś z nami od pięćdziesięciu lat. – zwrócił się do laureata. – Jesteś nie tylko znakiem czasu, ale i potrzebą chwili. Swoją twórczością literacką wzbogacasz naszą nieco skołowaną osobowość i przytępioną wrażliwość, więc idź przez życie z dobrocią w sercu przez następne pięćdziesiąt lat i niechaj otaczają Cię ludzie, których kochasz…
Trzeba stwierdzić, że obsypywany serdecznościami, gratulacyjnymi listami i wiązankami kwiatów Jubilat nie krył wzruszenia. Ale, jak na czołowego pomorskiego satyryka przystało, swoje finalizujące uroczysty wieczór wystąpienie, nasycił właściwym sobie poczuciem humoru, Nie zabrało jednak także nutki nostalgii:
Uprawiam literaturę prześmiewczą, krytyczną, niejednokrotnie złośliwą – przyznał Anatol Ulman. – Jednak w głębi serca nie jestem tym złośliwcem, za jakiego uchodzę, podobnie jak nie miałem szesnastu żon, co mi się często w Koszalinie przypisuje, robiąc ze mnie podejrzanego Don Juana. Tak naprawdę jestem facetem miękkim, skłonnym do wzruszeń, więc musiałem przywołać wszystkie swoje dydaktyczne siły, aby nie uronić okolicznościowej łzy… To prawda, lubię często myśleć. I kłaniam się swoim uczniom, gdyż bardziej serdeczne od literatury emocje budzi we mnie moja praca pedagogiczna. Równie ciepłymi uczuciami darzę Koszalin. Tu mieszkam, tu żyję, tu tworzę. I muszę przyznać, że właśnie z Koszalinem związana jest moja największa i ostatnia miłość – miłość do tego miasta…

 

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: XNfKGwjUxgX, 2013-04-09 22:01:08
» Gość: SZiHRjWZ, 2011-08-09 20:49:37

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586305
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia