::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

Taniec ze wspomnieniami
PoniedziałEk 31 Marzec 2008

Joanna NOWIŃSKA

W iście karnawałowym nastroju bałtycka scena wkroczyła w nowy, 2008 rok – roztańczone i rozśpiewane widowisko Taniec ze wspomnieniami miało bowiem swoją premierę w sylwestrową noc. Spektakl wyreżyserował mistrz pogodnego nastroju Jerzy WOJTKOWIAK, który jest również autorem efektownych układów choreograficznych. Zabawna, żywiołowa, a jednocześnie nostalgiczna podróż przez dzieje polskiej piosenki – od lat dwudziestych aż po współczesność – cieszy się uznaniem publiczności, o czym świadczą gromkie brawa, jakimi widzowie nagradzają aktorów.

Od dawna wiadomo, że najbardziej lubimy to, co dobrze znamy. A jeżeli jeszcze wpisane w historię polskiej piosenki szlagiery podano w atrakcyjnej formie, jeżeli znanym, nowocześnie zaaranżowanym przez Jarosława Barowa melodiom, towarzyszy aktorski i wokalny kunszt wykonawców, jeżeli scena mieni się kolorami efektownych strojów, a prezentacje wokalne wzbogacone są przezabawnymi obyczajowymi scenkami – sukces wydaje się gwarantowany. Tak właśnie jest z pogodnym Tańcem ze wspomnieniami, który od czasu swej premiery zdobył liczne grono fanów.

Nie po raz pierwszy znany reżyser i choreograf Jerzy Wojtkowiak współpracuje z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym. Na koszalińskiej scenie znalazły się już realizacje jego autorstwa – Sceny z życia smoków, Peer Gont i pełna muzyki, zabawna interpretacja znanej bajki Carlo Collodiego Pinokio. Tym razem, harmonijnie wplatając nutkę melancholii w barwne widowisko, otworzył przed publicznością świat polskiej piosenki, po którym odprowadza widzów żywiołowy konferansjer (Jacek Piotrowski).

Swoją muzyczną przygodę rozpoczynamy w latach międzywojennych. Niczym sezam pełen muzycznych skarbów otwiera się przed widzami kolorowa, nasycona wdziękiem scenicznych kreacji kraina, gdzie królowało upojne Tango Milonga, a odziany w wytworny smoking Mały Gigolo (interesujący Grzegorz Kućma) spędzał noce na parkiecie, uwodząc swym młodzieńczym wdziękiem „smutnego małego pazia” znudzone damy, w które z wdziękiem wcieliły się Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Katarzyna Ulicka-Pyda.

W tych lekko frywolnych latach, gdy panowało przekonanie, że „miłość ci wszystko wybaczy”, łatwo było uwierzyć, że „nie kochać w taką noc to grzech”. Niegdyś wszyscy nucili ten wielki szlagier Hanki Ordonówny. Na koszalińskiej scenie przypomniała tę piosenkę Małgorzata Wiercioch. Nie zabrakło też innych szlagierów o ponadczasowej sławie – hołdu dla wiecznej kobiecości złożonym w zabawnie interpretowanym utworze Baby, ach te baby, przedwojennych zalotów, czyli piosenki Czy pani mieszka sama? w wykonaniu Wojciecha Rogowskiego, przezabawnego w roli archaicznego lowelasa, a także afirmacji urody życia w piosence Ach, jak przyjemnie. Nie zabrało również niepokojów serca trzepoczącego w piersi zakochanego, informującego cały świat: Umówiłem się z nią na dziewiątą, a także dżentelmenów przyznających bez skruchy: Już taki jestem zimny drań.

Druga część widowiska przeniosła widzów w lata sześćdziesiąte, sygnowane przebojami Czesława Niemena (Pod papugami), żywiołowym temperamentem ogłaszającej erę twista Heleny Majdaniec i zadumą Piotra Szczepanika. Jeden z największych przebojów tego artysty – Kochać – przypominał bardzo liryczny w nastroju duet: Katarzyna Ulicka-Pyda i Wojciech Rogowski.

Czas na „ten zwariowany świat siedemdziesiątych lat”, w którym rozkwitła wielka popularność niezapomnianej Anny Jantar. W Tyle słońca w całym mieście, jednym z największych przebojów tej wokalistki pięknie zaśpiewanym przez Katarzynę Ulicką-Pydę, nieoczekiwanie swoje taneczne umiejętności jako szalony raper, ujawnił konferansjer, czyli Jacek Piotrowski. Nie zabrakło też pytania Danuty Rinn Gdzie ci mężczyźni, brawurowo wyśpiewanego na koszalińskiej scenie przez Liliannę Macholę, a także kolejnego wielkiego hitu Anny Jantar, czyli piosenki Staruszek świat, przypomnianej przez Sylwię Różycką. W rytm tej piosenki publiczność przeniosła się w czasy nam współczesne…

Porywające bałkańskie rytmy, które na polskim gruncie spopularyzowała ekspresyjna Kayah wraz z przystojnym Goranem Bregovciem, przywołano w piosence Śpij, kochany, spij, a także w brawurowej,wokalno-tanecznej interpretacji piosenki Prawy do lewego. Słowa uznania za wybuchowy, iście południowy temperament należy więc w tym miejscu skierować do męskiej części zespołu aktorskiego (Artur Czerwiński, Piotr Krótki, Jacek Piotrowski, Grzegorz Kućma i Wojciech Rogowski). Finałowy utwór – Każdy chce kochać – z repertuaru Maryli Rodowicz, przypominał znaną wszystkim prawdę, przynosząc jednocześnie zmianę nastroju na bardziej nostalgiczny…

Trudno się dziwić, że Taniec ze wspomnieniami cieszy się sympatią widzów. Reżyser ciekawie komponuje swoją muzyczną opowieść, nasyca ją magią i wzruszeniem Spektakl przynosi radość obcowania z piękną muzyką, umożliwiając podziwianie licznych, aktorsko-wokalno-tanecznych talentów zespołu aktorskiego koszalińskiej sceny.

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – Taniec ze wspomnieniami, reżyseria: Jerzy Wojtkowiak, scenografia i kostiumy: Agnieszka Warcholińska, aranżacje muzyczne: Jarosław Barow, zajęcia wokalne: Dorota Helbik-Słobodzian. Występują: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Lilianna Machola (współpraca), Sylwia Różycka (współpraca), Katarzyna Ulicka-Pyda, Małgorzata Wiercioch, Artur Czerwiński, Piotr Krótki, Grzegorz Kućma (współpraca), Jacek Piotrowski, Wojciech Rogowski. Premiera: 31 grudnia 2007 roku.

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: , 2013-01-08 11:12:50
» Gość: , 2013-01-08 11:12:49
» Gość: , 2013-01-08 11:12:49
» Gość: , 2013-01-08 11:12:49
» Gość: , 2013-01-08 11:12:49
» Gość: , 2013-01-08 11:12:48

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586305
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia