::. Pomorze Zachodnie .:: Dzisiaj jest
AUTO-ŚWIST
Strona Główna | Samorządy  :: Gminy  :: Miasta  :: Powiaty | Informacja Publiczna  :: Biuletyny BIP  :: Instytucje i Urzędy Państwowe  :: E-urzędy  :: Lokalne centra certyfikacji  :: Przetargi  :: Związki  :: Stowarzyszenia  :: Kościoły i Związki wyznaniowe  :: Uczelnie | Biznes  :: Gospodarka Morska  :: Rolnictwo  :: Transport  :: Komunikacja  :: Usługi  :: Motoryzacja | Kultura i Rozrywka  :: Książnice i Biblioteki  :: Muzea i Wystawy  :: Teatry  :: Kina | Nasz Region  :: Ludzie Regionu  :: Reportaże  :: Publicystyka  :: Wywiad z...  :: Wydarzenia  :: Sport  :: Media | Ogłoszenia | Turystyka i Wypoczynek | O nas | Hity Serwisu  :: Gorący temat |

Nowe Pomorze Zachodnie już za...

Zapraszamy również na pomorzezachodnie.tv-polska.eu

dni
godzin
minut
sekund
::. Szukaj w serwisie:   Po wyników
..:: Biznes ::..
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Ważne telefony
ZWiK Szczecin
..:: Instytucje ::..
Urząd Wojewódzki w Szczecinie
Urząd Miejski w Szczecinie
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
Urząd Miasta Świnoujścia

« Wstecz

"WALCZĄCE KOLORY" - wystawa „Historia chińskiej porcelany” w koszalińskim muzeum
Wtorek 17 Kwiecień 2007

Anna Mosiewicz
Bardzo dawno temu, przed wieloma wiekami, w jednej z chińskich prowincji mieszkali dwaj bracia. Tak się złożyło, że odziedziczyli zawód po ojcu i obaj zajmowali się produkcją porcelany na pobliski dwór jednego z wielkich mandarynów. Każdy z nich miał swój warsztat, czyli wielki piec do wypału wyrabianych na kole naczyń, a rywalizacja między nimi prowadziła do stwarzania przez nich coraz to nowych form i technik zdobienia porcelany. Pewnego dnia jeden z braci zakradł się nocą do warsztatu rywala i ukradkiem wsypał popiół do szkliwa, którym miały być pokryte i wypalone w piecu setki gotowych już form ceramicznych. Zabrudzone szkliwo popękało w wysokiej temperaturze, tworząc na naczyniach ciemną siatkę o nieregularnych bokach. Zrozpaczony nieudanym wypałem rzemieślnik nie mógł uwierzyć, że zachwyceni nowa dekoracją słudzy mandaryna wzięli wszystkie „popękane” naczynia, zamawiając kolejne. Tak właśnie - według jednej z chińskich legend - narodziła się przed dziesięcioma wiekami jedna z dekoracyjnych technik, zwana „krakle” ( spękania ), mająca później odmianę zwaną – jak zawsze w tradycji chińskiej bardzo obrazowo - „białkiem jaja”. Te najdawniejsze techniki zdobienia porcelany, powstałe w X wieku i nadal z pietyzmem kultywowane, budzą współcześnie podziw także dlatego, że nadal doskonale współgrają i ze swą nazwą, i z kształtem naczynia, który zdobią, i z kolorem jego szkliwa.

Chińską porcelanę, znaną na całym świecie, powstałą dzięki wspaniałemu zmysłowi piękna, znajomości rzemieślniczego kunsztu i pomysłowości, stworzyły – jak głosi inna legenda – cztery żywioły: ziemia, która ze swego łona wydała odpowiednią glinę, woda, bez której nie powstał by materiał na cienkie naczynia, ogień, który je wypala swym płomieniem i powietrze, który ten płomień podtrzymuje. A piątym, jakże ważnym żywiołem jest myśl ludzka, która stworzyła tak wspaniałe tworzywo – porcelanę, która zawsze i wszędzie będzie się kojarzyć z wielkimi Chinami. Zgodnie z dawną legendą o czterech tworzących porcelanę żywiołach, glinka kaolinowa musi przez pewien czas „dołować”, czyli przez wiele lat musi zostać poddana wielu cyklom przemarzania, przesychania i nawilżania, dzięki którym zwiększy swą plastyczność. Kolejnym zabiegiem jest jej staranne wyrobienie, czyli ręczne i nożne ugniatanie a także mieszanie po to, by uzyskać jednolitą, miękką masę, zdatną do formowania na kole garncarskim różnorodnych naczyń.

Kaolin wypala się w bardzo wysokiej temperaturze, wynoszącej około 1300 ° C, w przeciwieństwie do innych gatunków gliny, do której wypału wystarcza tylko 700 ° C. Z jednej strony było to korzystne, gdyż pozwalało na stwarzanie naczyń o bardzo cienkich ściankach, z drugiej zaś wysoka temperatura wypału niszczyła zwyczajne szkliwa i trzeba było wielu lat prób i eksperymentów, aby zastosować odpowiednie dla wymaganych szkliw związki chemiczne. Już w X wieku, czyli w okresie panowania Pięciu Dynastii, powstały tak zwane później „celadony”, czyli naczynia pokryte bladozielonym szkliwem, pozyskanym dzięki starannemu dobraniu tlenków chromu, kadmu ( żółć ) i tytanu ( biel ). Wtedy to, w X, a także w XI i XII wieku, chiński „genius loci” stworzył nie tylko ten kolor - „celadon”, który do dziś jest znany i nadal wytwarzany, ale także wspaniałe formy ceramiki, wśród których wymienić należy kadzielnice, czajniczki i dzbany z głową mitologicznego feniksa, oraz dość często powtarzany motyw kwiatu lotosu, w którego kształcie były wylewy bądź podstawki naczyń. Wyroby ceramiczne ozdabiano wówczas reliefem „na pół noża”, drukiem pieczęciowym i reliefem wypukłym, a oprócz „seladynu” stosowano inne szkliwa – wspomniane już krakle, jego odmianę „białko jaja” i szkliwo kolorowe cieknące, dające na powierzchni naczyń dodatkowe efekty. Kolejne dwa wieki rozkwitu chińskiej porcelany przypadły na dynastię Yuan ( 1279 – 1368 ) i charakteryzują się nowym odkryciem technologicznym – podszkliwnym malarstwem kobaltem i czerwienią. Głównymi motywami są smoki, lwy i kwiaty, a także motyw „trzech przyjaciół zimy”, czyli bambusa, sosny i śliwy. Podstawowymi formami są wówczas wazy, czarki, misy i kadzielnice.

Podczas prawie trzystuletniego panowania dynastii Ming ( 1368 – 1644 ) mistrzowie chińskiej porcelany nie ustawali w poszukiwaniach coraz to nowych form, dekoracji, technik. Dzięki użyciu coraz to nowych tlenków metali powstają emalie naszkliwne i nowy ich zestaw, zwany „techniką walczących kolorów”. Na misach, wazach, czarkach i talerzach widać kilka faz ich zdobienia: podszkliwne malarstwo kobaltowe, na nim szkliwo, a kolejną warstwą są naszkliwne, kolorowe emalie. Każda taka warstwa wymagała oddzielnego wypału – można więc sobie wyobrazić, jak długo i z jakim trudem powstawały te delikatne wyroby, które mamy okazję oglądać w muzealnych gablotach. W XV wieku pojawia się nowość – żółta emalia naszkliwna, wyjątkowo pięknie wyglądająca na zdobionych reliefem „na pół noża” talerzach. Ostatnia chińska dynastia, Qing, panowała od polowy XVII wieku do roku 1911 – z jej rodu wywiodził się ostatni cesarz. Podczas tych prawie trzystu lat chińska ceramika zmieniała się w takim samym stopniu, jak w okresach poprzednich. Wprowadzone zostaje podszkliwne malarstwo czerwienią ( tlenki miedzi ), pojawiają się nowe czerwone szkliwa – „bycza krew” i „czerwień szlachetnego kamienia”, następuje także powrót do szkliwa seledynowobiałego, a w XVIII wieku pojawia się wewnątrz naczyń, na ogół misek, szkliwo niebieskie, podczas gdy na zewnątrz zastosowane są emalie i farby naszkliwne „z rodziny różu”. Niektóre wazony są wówczas wyjątkowo dekoracyjne: uchwyty w kształcie smoków, na powierzchni techniką „wypukły kontur” naniesione kwiaty chryzantemy, kolorowe emalie naszkliwne na czarnym tle. Nadal utrzymuje się tradycja stosowania podszkliwnego malarstwa kobaltowego i naszkliwnych emalii w technice „walczących kolorów”, gdyż w Chinach tradycja jest jednym z najważniejszych elementów tkwiących z fundamentach tej starożytnej cywilizacji.

W końcu XVIII wieku w chińskiej porcelanie następuje przełom – naczynia stają się prostsze w formie, mniej dekoracyjne, a szkliwa w nowych kolorach – groszkowej zieleni, błękitu nieba, błękitu szlachetnego kamienia, pyłu herbacianego i czerwonej fasoli ( tak malowniczo i obrazowo brzmią chińskie nazwy tych kolorów ) nadają im zupełnie nowy wyraz. Nadal wraca się do dawnych technik dekoracyjnych – reliefu „na pół noża” i cieknącego szkliwa. Na garnkach i porcelanowych stołkach w kształcie beczułek, zdobionych przeważnie podszkliwnym malarstwem kobaltowym pojawia się nowy motyw – bawiących się dzieci, znowu powracają motywy „trzech przyjaciół zimy - śliwy, sosny i bambusa” oraz znanego już w X wieku mitycznego ptaka - feniksa.

Olśniewająco biała i bardzo cieniutka porcelana, niekiedy przypominająca swą „grubością” skorupkę jajka została stworzona dzięki wspaniałej glince kaolinowej, wyjątkowej w swej jasnej barwie. Jej nazwa pochodzi od góry Kao – ling, a duże pokłady tej cennej glinki występują w pobliżu miasta Jingdezhen. Miasto to stało się biegiem wieków ważnym ośrodkiem wytwarzającym w manufakturach i fabrykach porcelanę, zwanym do dzisiaj jej światową stolicą. Właśnie stamtąd, a także ze zbiorów prywatnych, pochodzi większość zabytkowych eksponatów tworzących wystawę, która obrazuje historię chińskiej porcelany od X wieku do czasów współczesnych, a którą od 12 marca obejrzeć można w Muzeum w Koszalinie. Przygotowana przez polsko – chińską fundację „Dong Feng” ekspozycja to autentyczne okazy, często bezcenne i unikalne, wypożyczone przez muzea i prywatne kolekcje, ukazujące bogactwo form, zdobień i kolorystyki słynnej na cały świat porcelany. Eksponowana jest ona w specjalnie w tym celu wykonanych w Chinach gablotach, wspartych na stylizowanych stołach, a całości dopełniają XIX wieczne sprzęty - parawany, drewniane, rzeźbione i złocone łoże i komplet gabinetowych mebli. Dyrektor fundacji – pan Grzegorz Calik wraz z panią Agnieszką Szpalą, historykiem sztuki i znawcą chińskiej porcelany, zaaranżowali całość tej interesującej wystawy. W czasie wernisażu, uświetnionego obecnością chińskiego konsula, wszyscy zgromadzeni w muzeum goście wysłuchali świetnego wykładu o historii tej dziedziny sztuki, jaka Chinom przyniosła niezatartą sławę. Warto zobaczyć tę niecodzienną, niezwykłą ekspozycję, której towarzyszy piękny katalog, wyjątkowy w swej edytorskiej szacie, wzorowanej na dawnych, chińskich książkach, tworzonych przez składane karty papieru i przemyślnie związywane bambusowym włóknem.

Warto zobaczyć porcelanę z dalekiego kraju w sali wystawowej Muzeum w Koszalinie i prześledzić jej rozwój na przestrzeni ostatnich dziesięciu stuleci, zwłaszcza że nawiązaliśmy ostatnio gospodarcze kontakty z Chinami, a znajomość ich dziejów może je tylko ułatwić.

Wasze opinie + Dodaj Komentarz
» Gość: JINLjYbKjaIr, 2012-09-29 17:57:31

nasz kanał TV

E-Urząd

Ogłoszenia

Ogłoszenia

Forum dyskusyjne Pomorza Zachodniego

 

Pomorzezachodnie.pl
Dodaj do ulubionych
Poleć znajomemu
Ustaw jako startowąNasz serwis odwiedziło
15586305
Gości

Kanał RSS Pomoc RSS
 
Copyright by` WTF Alfa Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia